Czym jest polskie Lotto

Hellspin
100% do 400 PLN + 100 FS
Dolly
100% do 2250 PLN
Smokace
100% do 9500 PLN + 225 FS
Stelario
100% do 1 400 PLN + 100 FS
Mr Pacho
100% do 2250 PLN + 200 FS

Loterie w Polsce cieszą się dużą popularnością. Niemal co drugi dorosły Polak deklaruje, że korzysta z gier liczbowych na prawdziwe pieniądze. Prym w nich wiodą loterie, w tym oczywiście losowanie Lotto.

Pierwsza polska loteria została zorganizowana prawdopodobnie na początku XVIII wieku, zyski z niej przeznaczono na cele dobroczynne. Współczesne Lotto oczywiście tylko w niewielkim stopniu przypomina dawne loterie liczbowe. Marka ta jest spadkobierczynią Toto-Lotka, którego pierwsze losowanie odbyło się w 1957 roku.

Lotto należy do państwa – pieczę nad ta i innymi grami loteryjnymi sprawuje Totalizator Sportowy. W Polsce mamy monopol na organizowanie loterii i jeśli przyszłoby nam do głowy zorganizowanie publicznego losowania z nagrodami bez zezwolenia, musimy liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Dzisiejsze Lotto skupia pod swoimi skrzydłami kilkanaście różnych gier losowych z różną pulą wygranych i różnym prawdopodobieństwem ich uzyskania. W większość z nich zagramy zarówno online, jak w kolekturach stacjonarnych dzięki punktom Lotto rozsianym dosłownie po całej Polsce.

Przejdźmy zatem do konkretów: w co można zagrać w Lotto w Polsce, gdzie znaleźć wyniki Mini Lotto i jak wyglądają Lotto wygrane?

Polskie gry Lotto

Na przestrzeni lat Totalizator Sportowy wprowadził na rynek całkiem sporo gier o różnorodnej mechanice. Podstawowa i najpopularniejsza z nich czyli Lotto oraz Lotto Plus polegają na skreśleniu odpowiedniej liczby z danej puli – w tym wypadku jest to słynne „6 z 49”. Polska loteria posiada kilka poziomów wygranych. Najwyższa pada w momencie, gdy poprawnie wytypujemy wszystkie 6 liczb. Gdy mniej skreślonych liczb zostanie wylosowanych, Lotto wygrane będą odpowiednio niższa.

Pozostałe gry różnią się od siebie zasadami. Operator zaspokoi zarówno tych, którzy nie chcą czekać na losowanie kilka dni (na przykład w Multi Multi losowania odbywają się dwa razy dziennie a w Szybkie 600 nawet co 4 minuty). W ofercie znajdziemy też gry, w których wygrana nie będzie wypłacana jednorazowo, tylko zostanie rozłożona w czasie. Przykładem takiej gry jest Ekstra Pensja, w której możemy zawalczyć albo o jednorazową wypłatę 100 000 PLN albo o stałą wypłatę w kwocie 5 000 PLN wypłacaną co miesiąc przez kolejne 20 lat. Niestety taka pensja nie będzie później korygowana o wskaźnik inflacji.

Polscy gracze mogą skorzystać z Lotto online, obstawiać za pomocą apki mobilnej Lotto albo w punkcie stacjonarnym. Apka Lotto daje największe możliwości w zakresie zarządzania budżetem i za chwilę omówimy jej działanie dokładniej.

Na stronie Lotto znajdziemy łącznie 11 gier liczbowych. Z braku miejsca nie opiszemy dokładnie ich wszystkich. Wszystkie parametry gier liczbowych Totalizatora Sportowego znajdziecie niżej w tabeli.

Gra Pula wygranych Kumulacja Zasady Kupon Prawd. jackpota Losowanie Zakłady online
Lotto/Lotto Plus od 2 000 000 PLN Tak 6 liczb z 49 3 PLN 1:13 983 816 2x w tygodniu Tak
Multi Multi do 25 000 000 PLN 1-10 liczb z 80 od 2,50 PLN 1:8 911 711 2x dziennie Tak
Mini Lotto do 400 000 PLN 5 liczb z 42 1,50 PLN 1:850 668 codziennie Tak
Ekstra Pensja 5 000/mies. 5 liczb z 35 i 1 z 4 od 5 PLN 1:1 298 528 codziennie Tak
Eurojackpot od 45 000 000 PLN Tak 5 liczb z 50 i 2 z 12 12,50 PLN 1:139 838 159 2x w tygodniu Tak
Kaskada do 250 000 PLN zestawy liczb 2 PLN 1:1 352 078 2x dziennie Tak
Szybkie 600 600 PLN/tydz. 6 liczb z 32 od 2 PLN 1:906 192 Co 4 min. Tak
Keno do 20 000 000 PLN do 10 liczb z 70 od 2 PLN zmienne Co 4 min. Tak

Największa wygrana w Lotto w Polsce

Ludzie, którzy wygrali w Lotto w Polsce, budzą sporo emocji. Nic dziwnego – najwyższe Lotto wyniki obfitują w wygrane na poziomie kilkudziesięciu milionów. Wszystkie największe wygrane uzyskane w trakcie kumulacji znajdziemy na stronie Totalizatora. Lista ta liczy sobie 1526 rekordów i stale rośnie!

 • Największa wygrana w Lotto w Polsce wynosiła 36 726 210,20 PLN i padła w Skrzyszowie w 2017 roku.
 • Na drugim miejscu znajduje się szczęśliwy gracz z Ziębic, na którego konto wpłynęło 35 234 116,20 PLN.
 • Trzecia lokata należy do gracza z Gdyni. W 2012 roku rozbił on kumulację w Lotto i wygrał aż 33 787 496,10 PLN.

Jak grać w Lotto w kioskach stacjonarnych

Liczba punktów Lotto wynosi kilkanaście tysięcy. Możemy w nich bez trudu zagrać w każdą grę oferowaną przez Totalizator oraz nabyć na miejscu zdrapki. Reguły obstawiania różnią się w zależności od kuponu. W każdym z przypadków niezależnie od gry możemy zakreślić liczby ręcznie albo skorzystać z opcji „chybił-trafił” – w takim wypadku wyboru dokona za nas automat.

 1. Wybieramy grę.
 2. Wypełniamy kupon.
 3. Wnosimy opłatę w kolekturze.
 4. Po zeskanowaniu kuponu nasz zakład został zarejestrowany.

Pamiętajmy o tym, aby zachować papierowy kupon, jeśli zdecydowaliśmy się grać offline. To jedyny dowód na złożenie zakładu. W przypadku jego zgubienia wypłata wygranej będzie niemożliwa!

Punkty Lotto przyjmują gotówkę, można w nich także płacić kartą. W punkcie będziemy mogli sprawdzić wyniki Lotto (a także wyniki Lotto z wczoraj i poprzednie losowania) i również odebrać wygraną, której wartość nie przekracza 2 280 PLN.

Jak grać w Lotto online

Strona Lotto pozwala na złożenie zakładu w każdej grze, od Lotto na Keno i Szybkie 600 skończywszy. Wcześniej jednak musimy dokonać rejestracji. W takim wypadku mamy dwie drogi – wypełniamy formularz, albo rejestrujemy się za pośrednictwem konta bankowego. W tym drugim wypadku musimy mieć konto w jednym z banków współpracującym z Totalizatorem Sportowym i nie będziemy musieli przesyłać skanu dokumentu ze zdjęciem.

Rejestracja za pomocą formularza przypomina rejestrację w legalnym kasynie online na prawdziwe pieniądze.

 1. Podajemy swoje dane osobowe, w tym adres, imię, nazwisko i numer PESEL.
 2. Po wpisaniu danych zostaniemy przekierowani do nowej strony, gdzie załączamy zdjęcie dowodu osobistego lub paszportu.
 3. Weryfikacja zajmuje kilka chwil. W wyjątkowych wypadkach może potrwać do kilku godzin.

Podatek od Lotto w Polsce

Podobnie jak w przypadku innych gier hazardowych, wygrane uzyskane w wyniku gier liczbowych są obłożone w Polsce podatkiem. Podatek od Lotto w Polsce wynosi 10% dla każdej sumy wygranej przekraczającej 2 280 PLN. Zostaje on w naszym imieniu odprowadzony automatycznie, zatem na konto wpłynie nam kwota po potrąceniu podatku. Jest to wygodny system i gracze nie muszą zawracać sobie głowy papierologią.

Zagraniczne loterie dostępne dla polskich graczy

Polscy fani gier liczbowych mogą korzystać z wielu zagranicznych loterii. W sieci roi się od pośredników, którzy pomagają w złożeniu kuponu i ewentualnej wypłacie wygranej. Oto najpopularniejsze marki, w które polscy gracze mogą zakreślać liczby i walczyć o potężne jackpoty.

Do najpopularniejszych zagranicznych loterii należą obecnie:

 • PowerBall (USA)
 • MegaMillions (USA)
 • Euromillions (Hiszpania)
 • LaPrimitiva (Hiszpania)
 • Superenalotto (Włochy)
 • Lotto (Niemcy)
 • Lotto 649 (Kanada)

Zagraniczne loterie kuszą ogromnymi wygranymi. Ale czy korzystanie z nich w Polsce jest legalne? Za chwilę się przekonamy.

Czy gra w zagraniczne loterie jest legalna w Polsce?

Technicznie rzecz biorąc, korzystanie z zagranicznych loterii w Polsce jest całkowicie nielegalne, jeśli kupujemy los z terytorium RP. Co w takim razie z serwisami internetowymi pośredniczącymi w zakupie losów? Cóż, sprawa się komplikuje.

Większość stron pośredniczących w zakupie losów na loterie w rodzaju MegaMillions gwarantuje klientom wypłatę wygranej. Jednak są to firmy o trudnej do ustalenia reputacji i można mieć spore wątpliwości, czy w sytuacji wygrania 500 mln USD jakakolwiek firma faktycznie przekaże nam na wskazane konto wygraną.

Zespół Kasynopl odradza czytelnikom korzystanie z tego typu loterii. Polscy gracze mogą natomiast bez przeszkód korzystać z europejskiej loterii. Wyniki Lotto Eurojackpot publikowane są na stronie Lotto, zaś same losy można kupić online albo w kolekturach.

Podatek od zagranicznych loterii w Polsce

Wygrana w zagranicznej loterii pieniężnej wiąże się z koniecznością rozliczenia podatku PIT. Jaką stawkę należy przyjąć?

Jeśli chodzi o sposób rozliczenia podatku od takiej wygranej, to przepisy podatkowe wskazują, że od przychodów z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, podatek wynosi 10% wartości wygranej lub nagrody. Istnieje jednak możliwość zwolnienia od podatku, jednak tylko w sytuacji, gdy do kieszeni wpada nam maksymalnie 2 280 PLN.

Wygrane uzyskane w loteriach amerykańskich i w krajach znajdujących się poza UE oraz EOG opodatkowane są jako zwykły dochód zgodnie z obowiązującą skalą podatkową.

Loterie mobilne dla polskich graczy

Polscy fani loterii liczbowych mogą korzystać z aplikacji totalizatora Sportowego. Jest ona dostępna na telefony z systemem Android oraz iOS. Apka jest całkowicie darmowa i posiadacze konta w serwisie Lotto mogą dzięki niej wygodnie zarządzać kuponami.

Korzystanie z apki pozwala dodatkowo:

 • przeglądać historię naszych gier i wygranych
 • korzystać z dodatkowych promocji
 • korzystać z subskrypcji w Keno i innych grach, dzięki której nie będziemy musieli wypełniać co chwila nowych kuponów

Strategie gry w Lotto – systemy

W przypadku gier liczbowych w sieci roi się od rozmaitych przewodników i systemów, które mają przybliżyć nas do upragnionych milionów. Prawda jednak jest taka, że w przypadku Lotto czy Lotto Plus wyniki są w 100% losowe i nie istnieje żaden skuteczny system zakładów, który pozwoliłby wpłynąć na losowanie.

Strony sprzedające porady i systemy najzwyczajniej w świecie oszukują naiwnych graczy. Większość z nich bazuje na danych pochodzących z poprzednich losowań i nie pozwala wywnioskować kolejnego wyniku losowania.

Archiwalne numery Lotto zebrane w bazie nic nie mówią o wynikach kolejnego losowania – to powszechny błąd logiczny, który popełniają gracze zakreślający numery pojawiające się w historii losowań częściej niż inne. Prawdopodobieństwo uzyskania takiej czy innej kombinacji przy każdym losowaniu jest niezmienne, dlatego też wszelkie Lotto systemy są bezwartościowe.

Kasyna online z grami Lotto

Wiele gier podobnych do tych oferowanych przez Lotto jest dostępnych w kasynach na prawdziwe pieniądze online. O ile sama idea loterii jest trudna do przeniesienia do ekosystemu kasyna internetowego, o tyle zdrapki czy Keno na stałe zagościły w ofercie gier hazardowych.

Rzućmy więc okiem na najpopularniejsze kasyna online na prawdziwe pieniądze z grami typu Lotto. Wszystkie portale z tej listy zostały starannie dobrane przez zespoł Kasynopl na podstawie licencji, oferty bonusowej, kasyna na żywo i innych parametrów.

Kasyno online Gry loteryjne Bonus powitalny Wager Min. wpłata
Slottica Casino keno, zdrapki, bingo 200% od depozytu x45 50 PLN
24 Slots Casino keno, zdrapki, bingo 100% do 1 000 EUR x40 10 EUR
National Casino keno, zdrapki, bingo 100% i 50% do 1 200 PLN + 50 FS x40 5 PLN
Betamo Casino keno, zdrapki, bingo 1 000 PLN + 150 FS x40 80 PLN
Pin Up Casino keno, zdrapki, bingo 100% do 500 EUR + 250 FS x50 10 EUR

Plusy i minusy loterii typu Lotto

Zalety Lotto Wady Lotto
ogromne maksymalne Lotto wygrane dzięki kumulacjom gry są całkowicie losowe
Lotto wyniki Eurojackpot są dostępne online brak legalnego dostępu do największych jackpotów w międzynarodowych loteriach np. Mega Lotto i innych
możliwość składania kuponów przez aplikację mobilną podatek 10% od wygranych powyżej 2 280 PLN
legalne wygrane
duza oferta gier liczbowych
możliwość oglądania losowania Lotto na żywo
szybka wypłata na konto

FAQ

Gdzie można sprawdzić duży lotek wyniki LOTTO i wyniki LOTTO Multi Multi?

Rezultaty wszystkich losowań oraz aktualne wyniki LOTTO można sprawdzić w aplikacji mobilnej LOTTO albo na stronie internetowej Lotto.pl.

Który kanał telewizyjny emituje Studio Lotto?

Wszystkie najważniejsze losowania są emitowane w TVP w specjalnym programie. Szczegółowa ramówka losowań LOTTO na żywo znajduje się na stronie Totalizatora Sportowego. Tam sprawdzimy LOTTO wyniki ostatnie oraz wyniki LOTTO Plus i Mini LOTTO.

Które kasyna online posiadają ciekawe gry w rodzaju Keno i zdrapki?

Gry przypominające te oferowane przez LOTTO znaleźć można w wielu licencjonowanych kasynach online na prawdziwe pieniądze jak choćby Ivibet Casino, Bizzo Casino czy Vavada Casino.

Jak legalnie korzystać z zagranicznych loterii typu Powerball?

Korzystanie z tego typu loterii zgodnie z polskim prawem jest niestety nielegalne. Odradzamy zakup losów na zagraniczne loterie z ogromnymi jackpotami z prostego powodu – odzyskanie wygranej może być w takim wypadku kłopotliwe.

Czy można grać w LOTTO online za darmo bez rejestracji?

Aby złożyć kupon w LOTTO i inne gry online musimy wcześniej założyć konto i przejść weryfikację tożsamości.