Zapraszamy

Cennik biletów

Oferta dla zwiedzających

Oferta dla nauczycieli przedszkoli i szkół

Oferta dla grup turystycznych

Informacje dodatkowe

Imprezy plenerowe w 2023r.

Dni roślin cebulowych

III festiwal peonii bylinowych

Waszym przewodnikiem po ogrodzie i prowadzącym warsztaty jest jego pomysłodawca i twórca Paweł Kaźmierski.

mgr inż. Paweł Kaźmierski ogrodnik roślin ozdobnych, twórca
i dyrektor Ogrodu Botanicznego w Niegoszczy, prezes Fundacji Regnum vegetabile. Specjalista w zakresie opracowań dotyczących zieleni zabytkowej – inwentaryzacja, projekt gospodarki drzewostanem, projekty prac konserwatorskich, opinie dendrologiczne. Posiada uprawnienia do nadzorowania prac
w zieleni zabytkowej. Z zamiłowania edukator ogrodnictwa ekologicznego, z wykształcenia i pasji ogrodnik roślin ozdobnych. Ciekawie opowiada o roślinach, ich właściwościach i związkach
z historią ludzkości.


Płatność na miejscu gotówką lub przelewem.
Wystawiamy paragony, faktury.


Konto do wpłat
Fundacja Regnum vegetabile

49 1090 2590 0000 0001 3306 0514

Polityka prywatności

 

Mapy Google

 

INFORMACJE

W dniach 16 czerwca, 7, 14 i 28 lipca oraz 4 i 11 sierpnia wstęp do naszego ogrodu jest bezpłatny w ramach projektu finansowanego przez Gminę Mielno pn Mieleńska Eko Akademia dla każdego


do obejrzenia nasze filmy na YouTube z cyklu ogród w zgodzie z naturą 2021r.
do posłuchania o bakteriach szczęścia i ogrodzie Radio Gdańsk 2022r.

Co warto zobaczyć i z czego skorzystać:

kwiecień-maj –  cesarskie korony, narcyzy, tulipany
czerwiec – irysy i peonie  III Festiwal peonii zielnych w naszym ogrodzie
czerwiec-lipiec – historyczne róże w tym róża Cztery Sezony Ludwika XIV
lipiec-wrzesień – starodawne pomidory Romanowych
wrzesień-październik – zimowity, starodawne odmiany jabłoni, miskanty
październik – astry bylinowe

cały sezon – kwiecień-październik
kolekcja kaktusów i sukulentów
czarcie miotły drzew polskich
kolekcja mięt, bylin
kolekcje roślin ozdobnych, jadalnych i użytkowych
ogród warzywny uprawiany metodą bez kopania ziemi

CIEKAWOSTA: 
W naszym ogrodzie można zobaczyć również inny świat za pomocą kamery swojego telefonu, dzięki grze Kosmiczny Labirynt Mielno. Zapraszamy do zabawy!

Bezpłatne dla uczestników
projekty edukacyjne realizowane

przez Fundację Regnum vegetabile w 2022r.
 

Pomorska EkoAkademia 2022 – więcej informacji

filmy edukacyjne autorstwa Katarzyny Bellingham

EkoKapitał czyli bioróżnorodność wokół nas 
zakończony 06 07 2022r.
podsumowanie projektu

Ekokapitał czyli bioróżnorodność wokół nas

Ogród Botaniczny w Niegoszczy

Niegoszcz 25A
76-032 Mielno

Godziny otwarcia

  • Wtorek – Niedziela 09:00 – 17:00
  • Poniedziałek zamknięte (dzień gospodarczy w ogrodzie)
  • Ogród dostępny dla zwiedzających od 1. kwietnia do 31. października
Rezerwacja Online

Tutaj znajdziesz alfabetyczny spis roślin i nasion które znajdziesz w naszym ogrodzie.

Wykaz nasion i roślin

Aktualności

lipiec 17

Podstawy dobrostanu bylin w zieleni prywatnej i publicznej

Wprowadzenie

W dniu 18 maja 2023 r. otrzymaliśmy materiał wyjściowy do produkcji szkółkarskiej z firmy Vitroflora w postaci 139 gatunków i odmian hodowlanych bylin zdatnych do uprawy w strefie klimatycznej naszego Ogrodu Botanicznego. Nieco wcześniej otrzymaliśmy do doświadczenia wióry rogowe z firmy Natureum. W latach 2021 i 2022 prowadziliśmy obserwacje z wykorzystaniem wiórów rogowych jako nawozu naturalnego do produkcji bylin. Cykl produkcyjny od otrzymania sadzonek do posadzenia na miejsce stałe wynosił około 60-80 dni.

W dniach 18-20 maja 2023 r. sadzonki w korkach zostały posadzone do doniczek produkcyjnych typu P9 do podłoża o następującym składzie – torf wysoki odkwaszony, wermikulit i wióry rogowe w proporcji objętościowej 40:5:2. W latach 2021 i 2022 proporcja ta wynosiła 40:5:1,5. Materiał wyjściowy bylin do produkcji poddany był przez dostawcę procesowi zaszczepienia glebowymi organizmami pożytecznymi.

W tym roku byliny były już zdatne do posadzenia na miejsce stałe na początku lipca. Jednak, dla zachowania odniesienia czasu produkcji z lat poprzednich, do sadzenia przystąpiliśmy około połowy lipca 2023 r. czyli po upływie około 60 dni od dnia posadzenia.

Wyniki naszych obserwacji

Byliny sadzimy na stanowiskach w ogrodzie według ich wymagań względem podłoża. Obserwujemy bardzo dobre ich zimowanie. Odsetek przeżywalności mieści się, w zależności od gatunku i odmiany, od 95 do 100%.

Byliny cechują się znacznie szybszym tempem osiągania dorosłych rozmiarów, co jest szczególnie ważne u przedstawicieli rodzaju Hosta.

Zastosowanie małej ilości torfu, w połączeniu z wermikulitem, organizmami pożytecznymi i naturalnym nawozem w postaci wiórów rogowych przyczynia się do zwiększania dobrostanu roślin na ich wczesnym etapie rozwoju w fazie produkcji i pierwszych sezonach wegetacyjnych po posadzeniu.

Powyższe obserwacje napawają nas optymizmem na przyszłość w kwestii zastosowania bylin w zieleni publicznej i prywatnej  w dobie zmian klimatycznych manifestujących się anomaliami w przebiegu pogody. Zdrowe rośliny, które mają rozwinięte symbiotyczne relacje z organizmem glebowym mają znacznie większe szanse na przeżycie okresów długotrwałej suszy i upałów niż te same gatunki i odmiany posadzone do sterylnej ziemi i same nie mające podanych na starcie przez producenta czy ogrodnika mikroorganizmów pożytecznych.

luty 20

Dni roślin cebulowych

W dniach 15 kwietnia – 7 maja 2023r. zapraszamy do naszego ogrodu wszystkich miłośników wiosennych roślin cebulowych. Cesarskie korony, narcyzy i tulipany to będą bohaterowie tej wiosny. Czym różni się narcyz od żonkila? Jak wyglądają dzikie gatunki tulipanów z gór Europy i Azji? Co to są sporty? Jak uprawiać i jak zabezpieczyć przed gryzoniami rośliny cebulowe? O pierwszej bańce spekulacyjnej z tulipanami w tle i wiele, wiele innych ciekawych, czasem mrocznych historii ogrodniczych o tej grupie roślin będzie można usłyszeć w Niegoszczy.

luty 01

Wykład dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Koszalińskiej